منوی سایت
header-pic

LEVC-TX تاکسی الکتریکی لندن ساخت جیلی چین

این تاکسی جدید لندن که LEVC TX نام دارد با سرمایه‌گذاری جیلی چین، تجهیزات ولوو سوئد، زیمنس آلمان و ال‍جی کره، به سراسر دنیا صادر میشود.خودرو های تاکسی فرهنگ و آداب آن کشور را نشان میدهند و بسیار مهم است.مانند فورد کرون ویکتوریا غول در جاده‌های پیچیده‌ی منهتن، پژو 504 دیزل در پاریس، موریس آکسفورد قدیمی در جاده‌های شلوغ کلکته و تویوتا کرون با راننده‌های آراسته در توکیو همه نشان از سلیقه و شرایط فرهنگی متفاوت شهرهای مختلف جهان دارند. اما شاید در بین تمام تاکسی‌ها و شهرهای جهان، هیچکدام پیوند جدانشدنی تاکسی‌های سیاه و لندن و محبوبیت آن را نداشته باشند.

تاکسی سیاه لندن

بخشی که هیچ وقت از جاده های لندن جدا نمیشوند تاکسی ها هستند. اولین نسل از تاکسی‌های سیاه لندن که با نام کالسکه‌های هکنی (Hackney) شناخته می‌شوند سال ۱۶۶۲ به لندن آمدند. بسیاری از کارشناسان معتقد هستند که واژه‌ی «هکنی» با ریشه‌ی فرانسوی (haquenée) به معنی اسب متوسط مناسب برای کشیدن کالسکه‌های مسافربری در جاده‌های شلوغ و باریک لندن میباشد. اولین تاکسی‌های ماشینی لندن قبل از قرن بیستم به جاده‌ها ورود کردند در سال‌های ۱۸۹۷ و ۱۸۹۸ تاکسی‌های برقی ساخت والتر برسی ناوگان موتوری حمل و نقل لندن را در ۷۵ دستگاه تشکیل دادند. پس از تاکسی‌های برقی، در سال ۱۹۰۳ اولین تاکسی‌های احتراقی در  لندن به وجود آمدند. شرکت تاکسی لندن که زمان طولانی در این بازار کار میکرد درآخر به فعالیت خود با شیوه‌ی سنتی پایان داد تا نسل جدیدی از تاکسی ها را عرضه گند.

 

مشخصات فنی تاکسی سیاه الکتریکی LEVC TX

موتور این خودرو برقی است و زیر نظر شرکت چینی جیلی ساخته میشود اولین بار که این خودرو را میبینید مدل برقی LEVC TX تفاوت زیادی با مدل‌های قدیمی دهه ۱۹۴۰ ندارد. شاید TX با وفاداری به زبان طراحی قدیمی ظاهر فریب کاری داشته باشد،اما در زیر پوست این خودرو تغییرات بنیادی بسیار زیادی انجام گرفته.این تاکسی دوستداشتنی از یک پیشرانه  پیشرانه‌ی ۳سیلندر ۱.۵ لیتری توربوشارژ ولوو بهره میبرد با حداکثر قدرت ۸۱ اسب بخار، همراه موتور الکتریکی از برند زیمنس آلمان با قدرت ۱۴۷ اسب بخار و باتری ۳۱ کیلووات ساعتی از شرکت ال‌جی کمیکال که کنار هم قرار گرفتن این مششخصات حاکی از کیفیت بالای فنی این ماشین است. همانند قوای فنی شورولت ولت، در LEVC TX نیز ارتباطی بین محورها و پیشرانه‌ی احتراقی وجود ندارد پیشرانه‌ی ۸۱ اسب بخاری ولوو فقط نقش ژنراتور، شارژ باتری‌ها و افزایش شعاع حرکتی را دارد. موتور برقی زیمنس که در محور عقب نصب شده، با استفاده از سیستم انتقال قدرت هم‌محور GKN مشابه سیستم ولوو T8 هیبرید، نیرور را به چرخ های عقب  منتقل میکند. پیش از روشن شدن پیشرانه احتراقی ولوو یا درواقع ژنراتور به‌منظور شارژ شدن پک باتری، تا ۱۲۹ کیلومتر بدون مشکل حرکت می‌کند. علاوه بر پیشرانه‌ی ۱.۵ لیتری توربوشارژ، نسل جدید تاکسی‌های لندن به انواع تجهیزات ایمنی این برند سوئدی همچون ترمز ضدق قفل، سیستم کنترل پایداری و کشش، سیستم هشداردهنده برخورد از روبرو، جلوگیری از انحراف مسیر و ترمز اضطراری خودکار مجهز هستند و این خودرو بسیار ایمن است با اینکه بیشتر استفاده شهری با سرعت کم دارد.

تاکسی سیاه لندن

این خودرو زیر نظر مستقیم پیتر هوربری، رئیس سابق بخش طراحی ولوو شکل گرفته است بیشتر ابعادی مشابه مینی‌ون‌های مدرن دارد تا خودروهای سواری سدان. این مدل برقی در مقایسه با TX4 طول بدنه، فاصله محورها و ارتفاع به‌ترتیب ۲۸، ۱۰ و ۶ بیشتری دارد، در حالی‌که پهنای آن مشابه است. در بخش عقب LEVC TX طرح هاچ‌بک یا حتی صندوق بار وجود ندارد و چمدان‌های بزرگ همانند مدل ۱۹۴۸ آستین FX4 در فضای بار تعبیه شده‌ی کنار راننده قرار می‌گیرند. اما سال ۲۰۱۳ بود که شرکت تاکسی لندن به‌طورکلی به دست شرکت جیلی افتاد تا امروز ۴۳۰ میلیون دلار سرمایه‌ی جیلی خرج توسعه و ساخت LEVC TX، ساخت کارخانه‌ی جدید در شهر کاونتری انگلستان و هدف تولید ۲۰ هزار دستگاه خودرو در سال شده است و این نشان دهنده این است که انگلیس برنامه های طولانی مدتی برای تاکی شهری خود دارد و روز به روز در حال پیشرفت هستند.

کابین تاکیس سیاه LEVC TX

یکی از بخش های مهم در تاکسی صندلی ها عقب است که باید راحت و جادار باشد، درهای عقب LEVC TC که در عقب لولا شده‌اند، با زوایه ۹۰ درجه باز شده و فضای کافی برای ورود به کابین به وجود می آورند در عقب این تاکسی یک ردیف با سه صندلی جادار قرار گرفته  که با وجود صندلی‌های نیمکتی و تاشوی پشت سر راننده، ظرفیت کلی به ۶ سرنشین می‌رسد. کابین جوری مهندسی شده است که برای نشستن راحت سالمندان، سطح شیب‌دار ویل‌چیر برای معلولان راحت باشد. مسافران در حین سفر کوتاه خود با وای‌فای، دو درگاه USB و سکوت برق ۲۳۰روبرو میشوند که بسیار کارآمد استیکی دیگر از مزایای این ماشین سئاری بی سروصدا است. با اینکه صندلی‌ها اصلی مسافران همانند گذشته، دقیقاً در بالای اکسل عقب قرار دارند اما LEVC TX از سیستم تعلیق مستقل و پیشرفته‌ی مدرن استفاده می‌کند تا تکان‌های TX4 در این مدل وجود نداشته باشد.ووهمچنین مسافران در کناره شیشه ای بزرگ دارند که دید بسیار خوبی را ایجاد میکند.

تاکسی سیاه لندن

تاکسی سیاه لندن

 

 

ارسال دیدگاه
دیدگاه مشتریان (0)
عضویت در کانال تلگرام
واحد فروش 02186127198-02186127184-02186127180-02186128396