منوی سایت
header-pic

پنج خودروی فراموش نشدنی در تاریخ صنعت خودرو

فورد شلبی AC کبری

فورد شلبی AC کبری

شورولت کوروت با بدنه‌ی فایبرگلس و پیشرانه‌ی ۶ سیلندر ۳ کاربراتور در سال 1953 عرضه شد. در سال‌های نخست فروش کوروت بسیار کم بود، اما چند سال بعد خط تولید کوروت به‌سختی از پس تقاضای بالای این مدل برآمد. موفقیت چشم‌گیر شورولت کوروت، باعث ساخت فورد تاندربرد (Thunderbird) در سال ۱۹۵۵ شد.اما این خواسته مدیران فورد نبود آن ها میخواستند در مسابقات مخصوص لمانز موفیقت کسب کنند و نامشان جهانی شود.و اینطور شد که مدیران ارشد فورد به سراغ کرول شلبی رفتند. شلبی برای موفقیت در این مأموریت بزرگ، به‌دنبال یک شاسی و بدنه‌ی مناسب رفت که سرانجام در محصولات برند بریتانیایی AC Cars، گزینه‌ی مورد نظر را پیدا کرد. پیشرانه‌ی جدید ۸ سیلندر V شکل بزرگ و سبک‌وزن فورد در کنار شاسی انگلیسی هاهنگ شد تا کبری (Cobra) به وجود آید.AC Cobra در رقابت‌های سال ۱۹۶۳ و ۱۹۶۴ با مبارزه ای بسیار  فوق‌العاده در جهان خودروسازی معروف شدند.

ولوو P1800

ولوو P1800

کارخانه ولوو در ساخت خودرو های شاسی بلند و سدان های بزرگ و با ایمنی بسیار بالا مشهور است. اما این برند پیش از این در ساخت خودروهای اسپرت هم فعالیت میکرد و موفق هم بود. P1800 کوپه و شوتینگ بریک اسپرت ولوو با طرح پیشرانه در جلو و محور عقب، سال ۱۹۶۱ به بازار آمد. ولوو P1800 معروفیت  خود را مدیون سریال تلویزیونی قدیس (The Saint) در سال ۱۹۶۲ میباشد. راجر مور، هنرپیشه‌ی بریتانیایی  بسیار معروف و محبوب سری فیلم‌های سینمایی جیمز باند، نقش اول این سریال بود که با ولوو P1800 رانندگی می‌کرد. P1800 مانند دیگر محصولات ولوو به قابل اعتماد بودن و استهلاک کم شهرت پیدا کرده بود در سال ۲۰۱۳ یک دستگاه ولوو P1800 به رکورد ۴ میلیون و ۸۲۸ هزار کیلومتر کارکرد توسط یک مالک دست پیدا کرد و در کتاب رکوردهای گینس هم ثبت شد که این بسیار رقم بالایی است و به این زودی ها رقیبی برایش پیدا نمیشود.

بیوک ریویرا

بیوک ریویرا

در سال 1949 خودروی ریورا توسط شرکت بیوک لوکس آمریکایی تولید و عرضه شد و در همان موقع بسیار مورد توجه مردم کارشناسان و نشریات قرار گرفت.  ریویرا واژه‌ای لاتین به‌معنی «خط ساحلی» بود که برای اشاره به «کوت دازیور»، ریویرای فرانسه در خط ساحلی جنوب شرقی فرانسه در کنار موناکو انتخاب شد. ریویرا کوپه در مدل رودمستر (Roadmaster)، جرقه‌ی آغاز محبوبیت ریویرا بود که بیش از ۳۰ سال مدام ادامه داشت. در مجموع یک میلیون و ۱۲۷ هزار و ۲۶۳ دستگاه ریویرا تولید و عرضه شد نام ریویرا تا سال ۱۹۹۵ وجود داشت اما بعد از آن فقط دو نسخه مفهومی سالهای ۲۰۰۷ و ۲۰۱۳ از این مدل پرطرفدار باقی ماند.

استون مارتین DB5

استون مارتین DB5

شرکت بریتانیایی استون مارتین خودرویی  به نام DB5 گرندتورر زیبا و لوکس را در سال ۱۹۶۳ عرضه کرد. DB5 توسط شرکت ایتالیایی کاروزریا تورینگ سوپرلجرا طراحی شد کد DB برای گرامی‌داشت سر دیوید براون، یکی از مالکان استون مارتین از سال ۱۹۴۷ تا ۱۹۷۲ به محصولات این شرکت اضافه شد. DB5 بیشتر به‌دلیل وجود داشتن در سری فیلم‌های سینمایی جیمز باند شهرت به دست آورد  این خودروی GT انگلیسی اولین‌بار در فیلم پنجه طلایی  محصول سال ۱۹۶۴ و سپس در فیلم بعدی جیمزباند با نام تاندربرد (Thunderbird) در پرده ای نقره ای سینما به نمایش در آمد.

جگوار E تایپ

جگوار E تایپ

این خودرو بر روی پلتفرم مدل های قلی این شرکت  XK150، XK140 و XK120 ساخته شد. این مدل زیبا طراحی مرسوم خودروهای دهه‌ی ۱۹۵۰ را کنار گذاشته بود تا در کنار پیشرانه‌ی ۶ سیلندر ۳ کاربراتور، ظاهر آیرودینامیک و هاهنگی داشته باشد. سال ۲۰۰۴ بود که روزنامه معتبر Sports Car International، جگوار E تایپ متحصربفرد را در مقام اول لیست بهترین خودروهای اسپرت دنیا قرار داد و در سال ۲۰۰۸، روزنامه‌ی انگلیسی دیلی تلگراف این مدل را در مقام اول ۱۰۰ خودروی زیبای جهان توصیف کرد. جگوار E تایپ از سال ۱۹۶۰ تا ۱۹۷۱ تولید شد و برای همیشه این خودرو در تاریخ خودروسازی جهان باقی خواهد ماند و افتخاریست برای شرکت جگوار.

ارسال دیدگاه
دیدگاه مشتریان (0)
عضویت در کانال تلگرام
واحد فروش 02186127198-02186127184-02186127180-02186128396