منوی سایت
header-pic

ورود خودروهای هیبریدی(برقی) از بلاروس

خودروهای برقی چند روزی هست که به بحث داغ در رسانه ای مختلف تبدیل شده است. ماجرا از فهرست جدید تعرفه‌های دولت شروع شد. تعرفه‌هایی که فعالان بازار خودرو را در بهت و حیرت فرو برد. خصوصا جایی که به رغم همه تاکیدات و سیاست‌گذاری‌های بالادستی برای مقابله با آلودگی هوا، تعرفه واردات خودروهای هیبریدی به کشور به یک باره ۱۱ برابر شد. عددی که در روزهای گذشته انتقادات بی‌سابقه‌ای را متوجه وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان مرجع دولتی تعیین تعرفه کرده است.

ورود خودروهای هیبریدی(برقی) از بلاروس

در سفری که یکی از اعضای کمیسیون صنعت به بلاروس داشته است ،صحبت‎هایی درمورد خودروهای برقی به میان آمده است که نشان‎دهنده مصمم بودن مسئولان و نمایندگان مردم در پاسخ‎گویی نیاز مردم به توسعه سهم خودروهای سبز و پاک در کشور است. رمضانعلی سبحانی فر (رئیس گروه دوستی ایران و بلاروس) با اشاره به بازدید از کارخانه خودرو های برقی و هیبریدی در شهر مینسک بلاروس گفت: “از کارخانه خودروهای هیبریدی در بلاروس بازدید کردیم و قرار است با یک شرکت ایرانی در این زمینه همکاری شود. در گام نخست، این شرکت به‎صورت آزمایشی خودروهای شهری را به ایران خواهد فرستاد و پس از پاس کردن استانداردهای کشورمان آن‎ها را راهی خط‌تولید خواهد کرد.”

اما همزمان با این صحبت ها و در همین مورد، تفاهم‌نامه‎ای نیز میان سازمان حفاظت محیط‌ زیست – استانداری اصفهان – سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع منعقد شد. که بر این اساس حمایت از تولیدات بومی موتورهای برقی مورد نیاز تولید موتورسیکلت در دستور کار قرار گرفت.فروش اقساطی خودروهای وارداتی توسط شرکت فردیس خودرو.

ورود خودروهای هیبریدی(برقی) از بلاروس

با توجه به سیاستگذاری کلان انجام‎شده در حوزه انرژی پاک و ضرورت حمایت از کالای ایرانی، سازمان محیط‌ زیست ضمن حمایت از تولیدات بومی موتورهای برقی موردنیاز برای تولید موتورسیکلت و برخی دیگر از وسایل نقلیه موتوری، نهادهای دولتی و غیردولتی را ترغیب به بهره‎برداری از این فناوری به‌منظور کاهش آلودگی‌های محیط‌ زیستی خواهد کرد.

در این خصوص با هادی احسنی(کارشناس آلاینده‎های محیط) صحبت کردیم.وی اذعان داشت : “موتورسیکلت‌ها میزان قابل‌توجهی از آلودگی هوا در کلان‎شهرها را به خود اختصاص می‌دهند و کنترل کاهش آلایندگی این وسایل نقلیه که نقش موثر در حمل‎ونقل ایفا می‌کنند، می‌تواند در فصل‌های سرد سال از روزهایی که هوای کلان شهرها دچار عارضه وارونگی می‌شود، بکاهد.ورود تکنولوژی‎های سبز به صنعت خودرو، نیاز دیده‎شده از سوی مردم است و خوشبختانه دولت و مجلس در جریان این خواست عمومی قرار گرفته‎اند.خودروسازان در سراسر دنیا به‌سمت ساخت خودروهای برقی و هیبرید رفته‎اند، درحالی‌که هنوز بسیاری از مدیران ما تعریف درست و شناخت کامل از هیبرید ندارند. به‎کارگیری هیبریدها به حفظ ارز خارجی می‎انجامد و از هدررفت سرمایه‌های ملی جلوگیری می‌کند.”

ورود خودروهای هیبریدی(برقی) از بلاروس

احسنی درخصوص نیاز دولت‌ها به فرهنگ‎سازی عمومی برای اقبال جامعه به استفاده از تکنولوژی‌های سبز گفت: “در بسیاری از کشورهای پیشرفته، نیاز به فرهنگ‎سازی در به‎کارگیری برخی تکنولوژی‌ها بسیار گران‌تر از به‎کارگیری خود آن تکنولوژی‌هاست. این در حالی است که فرهنگ استفاده از تکنولوژی پاک در کشور ما را می‌توان با کشورهای توسعه‎یافته مقایسه کرد و علاقه مشتریان بازار خودرو در ایران به استفاده از خودروهای هیبرید در حد کشورهای توسعه‎یافته است.”

احسنی  با اشاره به ایجاد اشتغال با راه‎اندازی خطوط تولید جدید در کشور گفت : “براساس تفاهم‎نامه حمایت از فناوری وسایل نقلیه برقی که از سوی دو سازمان دولتی و یک استانداری کشور امضا شد، در صورت توسعه کامل خطوط تولید هدف، امکان به‎کارگیری 1600 شغل به‎صورت مستقیم و غیرمستقیم وجود دارد.”

ارسال دیدگاه
دیدگاه مشتریان (0)
عضویت در کانال تلگرام
واحد فروش 02186127198-02186127184-02186127180-02186128396