منوی سایت
header-pic

مقایسه دو خودروی 60 ملیونی سایپا و ایران خودرو

برای آن هایی که از ظاهر خودروهای معمول داخلی زیر 60 میلیون تومان خسته شده اند و به دنبال خودروهای جدیدتر می گردند، دو چینی قابل توجه وجود دارد که با قیمتی در حدود 65 میلیون تومان توسط دو خودروساز بزرگ کشور تولید می شوند.قیمت روز خودروی داخلی و خارجی

از یک سو دانگ فنگ H30 کراس (اتوماتیک) قرار دارد که ایران خودرو آن را با قیمت 50 میلیون تومان عرضه می کند و البته این خودرو در بازار تا 65 میلیون تومان به فروش می رسد.در طرف دیگر محصول تقریباً تازه وارد پارس خودرو یعنی برلیانس H320 است که پس از تغییر و تحولاتی در موتور و گیربکس، هم اینک در نسخه اتوماتیک، با قیمتی در حدود 63.7 در نمایندگی ها و 67.5 در بازار معامله می شود.

هر دو خودرو از نظر ظاهر، هاچ بک هستند اما در عین حال H30 کراس، را می توان تا حدی مابین هاچ بک ها و کراس اورها دانست. در ادامه نگاهی به مقایسه این دو خودرو خواهیم داشت.فروش اقساطی خودرو با اقساط 6 الی 24 ماه و تجویل سریع خودرو

موتور

دانگ فنگ H30 کراس به پیشرانه نام‌آشنای TU5 مجهز است. حجم این پیشرانه 1.6 لیتر و توان خروجی آن ۱۰۵ اسب‌ بخار بوده که توسط جعبه دنده اتوماتیک ساخت کمپانی AISIN ژاپن به محورهای جلو منتقل می شود. طبق اعلام ایران خودرو، این خودرو با شتابی در حدودد 12.5 ثانیه از سرعت صفر به صد کیلومتر بر ساعت می رسد. مصرف سوخت ترکیبی آن هم 7 لیتر در یکصد کیلومتر اعلام شده است.

مقایسه دو خودروی 60 ملیونی سایپا و ایران خودرو

از سوی دیگر فروش اقساطی برلیانس H320 با تغییراتی که پس از عرضه نسخه اولیه خود دیده است، موتوری با حجم 1650 سی سی و قدرت 114 اسب بخار داشته که در حدود 6.7 لیتر در یکصد کیلومتر، سوخت مصرف می کند. جعبه دنده این خودرو نیز ساخت پاورتک کره جنوبی است که ضرایب دنده آن را نسبت به قبل، 15 درصد افزایش داده است. اطلاعات رسمی از شتاب صفر تا صد این خودرو منتشر نشده است.

با این حال، به نظر می رسد که شتاب H30 کراس نسبت به برلیانس H320 بهتر بوده و می تواند آن هایی را که طالب رانندگی تهاجمی اند راضی تر کند. از نظر کیفیت سواری و هندلینگ، نیز میتوان گفت که کفه ترازو به سود برلیانس سنگینی می کند. هر چند دانگ فنگ در شیب ها عملکرد بهتری خواهد داشت.

طراحی

فروش اقساطی دانگ فنگ H30 کراس و برلیانس H320، هر دو خودروهای هاچ بک هستند. با این تفاوت که دانگ فنگ را می توان یک کراس اور نیز به شمار آورد. این را می توان از مقایسه ابعاد دو خودرو نیز متوجه شد. دانگ فنگ با طول 4 متر و 35 سانتی متری، عرض یک متر و 76 سانتی متری و ارتفاع یک متر و 52 سانتی متری، از نظر طول حدود 14 سانتی متر و از نظر ارتفاع در حدود 6 سانتی متر، از رقیب خود یعنی برلیانس H320 ابعاد بزرگ تری دارد. عرض دو خودرو تقریباً یکسان است.

از نظر ظاهر، در خصوص دانگ فنگ باید به فلاپ های حاشیه ای این خودرو اشاره کرد که روی گلگیرها و بخش پایینی هر ۴ در نصب شده و تا سپرهای جلو و عقب ادامه دارد. کاپوت جلوی این خودرو دیگر ویژگی ظاهری این خودروست که به نظر کمی بزرگ می رسد. این خودرو اگر چه در مجموع المان های ظاهری خاصی ندارد، اما باید گفت در نمای عقب، تا حدی از بخش های دیگر جذاب تر است.

مقایسه دو خودروی 60 ملیونی سایپا و ایران خودرو

با این حال، برلیانس نیز به رغم متفاوت بودن با دیگر خودروهای همرده، در ساده بودن نسبی ظاهر، با دانگ فنگ مشترک است. متفاوت بودن این خودرو را می توان شباهت ظاهر جلوپنجره آن با محصولات بی ام دبلیو دانست. موضوعی که به لطف همکاری های این دو شرکت پدید آمده است. از نظر فضای داخلی نیز، فضای کابین هر دو خودرو را می توان دارای طراحی به‌روزی دانست که البته اگر با نگارنده موافق باشید، کابین برلیانس تا حدی چشم نواز تر است. از طرف دیگر اچ سی کراس، به لطف ابعاد بزرگ تر خود، فضای پای خوبی را برای سرنشینان عقب فراهم می آورد.

امکانات و آپشن ها

نقطه قوت هر دو خودرو را می توان آپشن ها و امکاناتی دانست که خریدار در مقابل خرید این دو خودرو می گیرد.

  • ترمزهای دیسکی
  • سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک
  • آینه های جانبی برقی، سنسور دنده عقب، سانروف برقی
  • میله فرمان قابل تنظیم 4 حالته در دانگ فنگ تاشو در برلیانس

از جمله تجهیزاتی است که البته با برخی تفاوت ها در دو خودرو یافت می شود.

نتیجه گیری

ارزیابی سازمان کیفیت و استاندارد ایران، نشان می دهد که H30 کراس در مجموع، نمرات کیفی جانبی بهتری نسبت به برلیانس کسب کرده است. به عنوان مثال در شاخص طراحی و چیدمان خودرو از نظر مشتریان، این خودرو نمره 719 را کسب کرده که از نمره 694 برلیانس بیشتر است. تعداد عیوب اولیه (در سه ماه اول) که خریداران دانگ فنگ گزارش کرده اند 295 بوده که از رقم مشابه برلیانس H320 (327 عدد) کمتر است.

از سوی دیگر نمایندگی های پس از فروش دانگ فنگ نمره کیفی خدمات 829 را کسب کرده اند که از نمره مشابه برای برلیانس مورد مقایسه ما یعنی 802 بیشتر است. رضایت از خدمات پس از فروش نیز برای اچ سی کراس 743 و برای برلیانس 723 بوده که وضعیت بهتر دانگ فنگ را نشان می دهد. با این همه، نمره رضایت کیفی خریداران از کیفیت اولیه خودرو (در سه ماه اول) تقریباً یکسان بوده است.

مقایسه دو خودروی 60 ملیونی سایپا و ایران خودرو

ارسال دیدگاه
دیدگاه مشتریان (0)
عضویت در کانال تلگرام
واحد فروش 02186127198-02186127184-02186127180-02186128396