منوی سایت
header-pic

دلایل افزایش ترکیدن لاستیک خودرو در فصل تابستان

ترکیدن لاستیک به دلایل زیادی مربوط است اما در فصل تابستان بسیار بیشتر اتفاق میفتد.شاید بارها در کنار جاده‌های بزرگ و کوچک، تکه‌های جدا شده‌ی تایرهای ماشین را دیدید. این اتفاق در تابستان بیشتر میفته مخصوصا در جاده های مناطق گرم کشور، حاشیه‌ی جاده به قبرستان لاستیک تبدیل می‌شود. درواقع بازه‌ی زمانی مشخص اواخر بهار تا اوایل پائیز، در بین رانندگان ماشین های سنگین به فصل «ترکیدن تایر» معروف است.

ترکیدن لاستیک

در این فصل باید خیلی مراقب تایر ها بود به‌طور ویژه، کم بودن باد تایر در تابستان در افزایش حرارت لاستیک و ترکیدن کامل آن بسیار تاثیر دارد. این مورد به‌خصوص در بزرگراه‌هایی که در مناطق گرمسیر قرار دارند، بخاطر داغی آسفالت. البته ترکیدن تایر به‌دلیل کم بودن باد آن در هر فصلی محتمل است، اما ترکیب باد کم و حرارت زیاد بلای جان لاستیک خواهد شد. در هنگام رانندگی،بخش جانبی تایرها به‌طور مرتب در حال واکنش دادن به سطح آسفالت هستند که این حالت انعطاف‌پذیر حرارت قابل توجهی ایجاد می‌کند. اگر باد تیر تنظیم باشد،حرارت تولیدشده در کم‌ترین حالت باقی می‌ماند و خطر ترکیدن لاستیک کم‌تر خواهد بود. اما اگر باد تایر کم‌تر از میزان استاندارد باشد، بخش جانبی آن باید بیشتر در حال خم و باز شدن و واکنش دادن به سطح آسفالت باشد که به‌طبع حرارت بیشتری تولید می‌شود.واین بسیار خطرناک میباشد اگر راننده هشیار نباشد.

ترکیدن لاستیک کم باد

برای کسانی این اتقاف را تجربه یا ندیدند شاید خیلی به آن توجه نکنند  اما در مناطق گرمسیری، ترکیدن تایر باعث تصادف میشود.برای مثال در آمریکا به‌طور میانگین هر سال ۱۱ هزار تصادف به‌دلیل حوادث مربوط به تایر رخ میدهد.فقط در سال ۲۰۱۶،مشکلات تایر خودرو ۷۳۳ مصدوم در پی داشته است که البته تمام این موارد به‌دلیل صرفاً ترکیدن تایرها نیستند، اما به‌صورت کلی ترکیدن تایر تاثیر  بسیار زیادی در این تصادفات دارد.

مواردی که از ترکیدن لاستیک ها جلوگیری میکند

  • بر اساس مقدار درج شده در دفترچه راهنمای خودرو لاستیک ها را باد بزنید.
  • در فصل گرما، باد تایرها را به‌طور منظم هر ماه یک‌بار چک کنید. معمولاً تایرها در هر ماه حدود یک PSI فشار از دست می‌دهند به نکته دقت کنید.
  • سعی کنید دستگاه تشیص باد تایر به‌همراه داشته باشد. خرید یک کمپرسور قابل حمل نیز لازم است.
ارسال دیدگاه
دیدگاه مشتریان (0)
عضویت در کانال تلگرام
واحد فروش 02186127198-02186127184-02186127180-02186128396