منوی سایت
header-pic

خودروی رباتیک هیوندای

Hyundai’s Elevate خودروی پیاده روی روباتیک

خودروی رباتیک هیوندای در نمایشگاه CES 2019 رونمایی شد با فوری خودرو همراه باید تا نگاه دقیق تری به این خودرو داشته باشیم …

Hyundai به همراه Sundberg-Ferar از خودروی مفهومی روباتیک Elevate در نمایشگاه CES 2019 رونمایی کرد این خودرو بسیار شبیه خزنده هست در مواقع لزوم روی چرخ راه می‌رود.

فرض کنید  وسیله‌ی نقلیه‌ی امدادی نه ‌تنها بتواند تیم نجات را به اطراف محل حادثه برساند ، بلکه فراتراز این باشد و بتواند با قدم‌ های بلند از روی مسیرهای پر از سنگ و شعله‌های آتش عبور کند و اعضای تیم را درست در نقطه‌ی وقوع حادثه قرار دهد. این خودروی روباتیک مفهومی جدید  Hyundai Elevate نام دارد که می‌تواند روی پاهای خود حرکت کند . هیچ مانع و مسیر صعب العبوری نمی تواند جلوی پیشروی این خودرو را بگیرد.

خودروی مفهومی  Hyundai Elevate شبیه موجودات خزنده به نظر می‌رسد و از پاهای بندبند چرخ‌دار برای حرکت بهره می‌برد. البته چنین طرح مفهومی می‌تواند در شرایط معمولی به خودروی عادی تبدیل شود و در جاده‌های آسفالت به راحتی و بدون هیچ مشکلی رانندگی کند.

این مدل مفهومی طی همکاری بین بخش نوآوری هیوندای CRADLE  و استودیوی نوآوری محصول Sundberg-Ferar دیترویت ساخته شده است و از اصول طراحی روباتیک و  هوش مصنوعی برای تولید وسیله‌ی نقلیه‌ی چندمنظوره (UMV) استفاده می‌کند. بیش از دو سال زمان برای ساخت Hyundai Elevate زمان صرف شده و در ابتدا به ‌طور خاص برای استفاده در خدمات اورژانسی و امداد در نظر گرفته شده است.

John Suh معاون ارشد هیوندا توضیح می‌دهد:

هنگامی‌که سونامی یا زلزله رخ می‌دهد، خودروهای نجات حال حاضر تنها می‌توانند تا شعاع مخصوصی به محل حادثه نزدیک شوند و قادر نیستند که در محل دقیق حادثه حضور پیدا کنند . تیم امداد مجبور است که با پای پیاده ادامه مسیر را طی کنند ؛ اما Hyundai Elevate می‌تواند تیم نجات را دقیقاً تا محل حادثه ببرد.

به‌منظور دستیابی به این سطح از تکنولوژی در حرکت، خودروی مفهومی Hyundai Elevate محورها و جناق‌های سیستم تعلیق را حذف می‌کند و به‌جای آن‌ها از چرخ‌های جداگانه‌ای بهره می‌برد که به پاهای روباتیک وصل می‌شوند. هر پا دارای 5 درجه حرکت ازطریق مفصل عمودی و افقی، مفصل زانویی، مفصل مچ پا و اتصال فرمان چرخشی است که چرخ را 360 درجه دور محور عمودی می‌چرخاند. موتورهای الکتریکی در چرخ‌ ها برای فراهم آوردن قدرت حرکتی با یکدیگر همکاری می‌کنند.

در رانندگی عادی در بزرگراه ، پاها به سمت داخل بدنه جمع می‌شوند ؛ به این ترتیب می‌تواند به ‌راحتی مانند خودروی الکتریکی عادی حرکت کند . سیستم تعلیق غیرفعال در این حالت با فشار کمتری رو ‌به ‌رو خواهد شد و قدرت واردشده به عملگرهای متحرک پاها برای بهبود شعاع حرکتی و کارایی کاهش می‌یابد.

هنگامی‌که زمین صاف به مسیرهای پر از سنگ یا خارج از جاده تبدیل شود ، Hyundai Elevate می‌تواند از ارتفاع و قدرت پاها استفاده کند . در این حالت خودرو بلند می‌شود و از موانع بزرگ عبور می‌کند . این خودرو می تواند از دیوارهای با ارتفاع 1.5 متر نیز بالا رود . فاصله‌ی محوری آن گاهی به حدود 4.6 متر نیز افزایش می‌یابد.

در نتیجه خودروی روباتیک Hyundai Elevate قادر خواهد بود در هر نوع مسیر ناهموار و غیرقابل عبوری حرکت کند و نگرانی از مسیر های پر از سنگ ، برف و تپه ‌های شیب‌دار نداشته باشد. در این حالت بدنه‌ در جای خود باقی می‌ماند و هیچ تغییری در آن رخ نمی‌دهد.

این وسیله‌ی نقلیه را حتی نمی‌توان با جیپ گلادیاتور یا Action Mobil Pure Zetros  مقایسه کرد.

نجات اضطراری یکی از ایده‌های اصلی طراحی این خودرو می باشد .

John Suh مثال دیگری از کاربرد Hyundai Elevate توضیح می دهد:

افراد معلول در سراسر جهان که دسترسی به رمپ ADA ندارند، می‌توانند از روبات مفهومی Hyundai Elevate بهره بگیرند تا جلو در ورودی خانه قرار بگیرد. سطح خود را برای سرنشین تنظیم کند و به فرد معلول اجازه دهد که صندلی چرخ‌دار خود را به داخل براند.

هیوندای امیدوار است که به کمک خودروی روباتیک Hyundai Elevate طی سال‌های آینده بتواند گام ‌های موفقیت‌آمیزی در عملیات نجات و کمک به آسیب‌دیدگان بردارد. این خودروی خارجی عملکرد بی نظیری از خود به جا می گذارد .

تغییرات اجتناب ناپذیر هستند و باید در نظر داشته باشیم تکنولوژی هر روز و یا حتی هر ساعت در حال پیشرفت است هیچ صنعتی از این قاعده مستثنی نیست. هیوندا قدم بزرگی در این جهت برداشته است. به نظر شما خودرو های آینده به چه شکل خواهند بود و کدام یک از مشکلات ما را رفع می کنند ؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

شرکت فردیس خودرو با سابقه ی بالای 12 سال می تواند شما را در جهت خرید خودرو اقساطی ازجمله فروش اقساطی خودرو های خارجی ، فروش مرحله ای خودروهای واردتی، فروش اقساطی برلیانس ،  فروش اقساطی  بسترن ، فروش اقساطی هایما و … یاری نماید.

منبع : newatlas.com

ارسال دیدگاه
دیدگاه مشتریان (0)
عضویت در کانال تلگرام
واحد فروش 02186127198-02186127184-02186127180-02186128396