منوی سایت
header-pic

خودروهای بدون راننده چطور عمل میکنند

همه چیز درباره خودرو های بدون راننده

همه ای برندهای مشهور جهانی مانند  تسلا، آئودی و نیسان در کنار شرکت های تکنولوژی مثل گوگل و Aurora تمام تلاش خود را می کنند تا تکنولوژی خودروی خودران هر چه سریع تر به صورت کامل در خودروها قرار بگیرد.اما با ورود این خودرو ها در دنیای امروز ما سولات زیادی را به وجود می آورد سولاتی مانند،  آیا ورود خودروهای بدون سرنشین به خیابان ها باعث پیشرفت در مشاغل و فرهنگ می شود؟” ، “چه اتفاقی در تصادفات مربوط به این خودروها خواهد افتاد؟”، “قوانین مربوط به هر کشوری به چه صورت تغییر خواهد کرد تا خودروهای بدون سرنشین با جاده ها و خیابان های هر کشوری هماهنگی داشته باشد؟

 

بشین داخل ماشین فقط مسیر را انتخاب کن

تماما خودرو ساز و شرکت هایی مانند گوگل در زمینه تکنولوژی بی وقفه تلاش میکنند تا این خودرو های بدون سرنشین را وارد خیابان کنند. در حال حاضر، این کمپانی ها با استفاده از خودروهای مخصوصی که مجهز به انواع دوربین ها، سنسورها و نرم افزارها هستند، برای پردازش داده استفاده می کنند. در همه ای  این خودروها حداقل یک مهندس حضور دارد که تمامی دوربین ها و تجهیزات خودرو را کنترل می کند و همه ای  این خودروها مجهز به یک دکمه ی خاص هستند که مهندس حاضر در خودرو، در صورت نیاز می تواند آن را فشار دهد و کنترل خودرو را به دست گیرد.خودرو های بدون سرنشین همگی از همان سیستم هدایت استفاده شده در خودروهای معمولی استفاده می کنند و حتی پدال ها و جعبه دنده نیز مانند خودروهای عادی است.هدف خودروهای خودران این است که در آینده کنار گذاشتن  سیستم هدایت، پدال ها و دسته ی  دنده از داخل کابین، مشتریان فقط سوار خودرو شوند و مسیر را انتخاب کنند بقیه ی کارها را سیستم های الکترونیکی خودرو به خوبی انجام خواهند داد. البته این هدف نهایی کمپانی های خودروسازی تا زمانی که عملی شود بسیار زمان میبرد.انگلستان از  کشورهای پیشگام در زمینه ی تکنولوژی خودروهای بدون سرنشین میباشد. گروه Driven به عنوان یک کنسرسیوم تشکیل شده  از کمپانی های حوزه ی فناوری و تکنولوژی بریتانیا، تحقیقات بسیار جامع و دقیقی در مورد خودروهای خودران انجام می دهد. در حال حاضر تست خودروهای خودران در این کشور، محدود به مناطق شهری کوچک است اما بر اساس اعلام این گروه قرار است در سال 2019، چندین خودروی خودران در خیابان های اصلی این کشور مورد آزمایش قرار بگیرند.کشور انگلستان بارها اعلام کرده که می خواهد این کشور در زمینه ی تکنولوژی خودروهای خودران در دنیا اولین باشد و برای رسیدن به این هدف، چند صد میلیون پوند برای آزمایش و تحقیق بر روی خودروهای خودران سرمایه گذاری کرده.

خودرو بدون سرنشین.jpg2

مقدار پیشرفت خودرو های خودران

از 10 سال پیش تا الان تکنولوژی و امکانات خودرو ها بسیار پبشرفت کرده و همچنان هم دامه دارد.یکی از مهم  ترین اتفاق هایی که در این زمینه در سال 2018 خودران بودن  بعضی از خودروها در سال 2018 بود  چرا که خودروهای تولید شده در این سال نسبت به مدل های قبلی هوشمندتر هستند و مجهز به ویژگی هدایت بدون نیاز به راننده در جاده ها خواهند بود ،نظیر ولوو XC90 دارای سیستم های کمکی در سرعت های پایین نیز هستند که باعث می شود تا سیستم کامپیوتری خودرو تا سرعت 50 کیلومتر در ساعت عمل هدایت خودرو را انجام دهد و تا سرعت 130 کیلومتر در ساعت نیز شتابگیری کرده و یا ترمز بگیرد.

سال 2021 عجیب نیست

از سال 2021 به بعد شاهد تغییرات بزرگی در راستای دستیابی به تکنولوژی تمام خودران در خودروها خواهیم بود. زمانی که خودروهای خودران در بخش هایی از جاده ها به طور کامل به کنترل خود دربیاورند و به این ترتیب رانندگان در این مسیرها می توان به کارهای دیگر خود بپردازند.خودرو ها دیگر دارای تعداد زیادی دوربین،رادار،لیزر است که مشاهده تصویری واضح از اطراف خودرو توسط سیستم کامپیوتری خودرو در اختیار سرنشین قرار بگیرد.

عاقبت در سال 2025

متخصصان اعتقاد دارند که در ده سال آینده، تکنولوژی خودران به مرحله ی آخر خود خواهد رسید و خودروها قادر خواهند بود تا بدون آنکه نیازی به راننده داشته باشند از یک نقطه ی شهر به نقطه ی دیگر به صورت کاملا خودکار حرکت کنند،. خودروهای نسل آینده قابلیت اتصال بدون سیم به یکدیگر را خواهند داشت. همچنین این خودروها همگی به زیرساخت های موجود در شهرها متصل خواهند شد تا بتوانند در ترافیک های شهری تصمیمات درستی بگیرند.

چه قانون هایی در کشور انگلستان برای تست خودروهای خودران وضع شده

وزارت حمل و نقل کشور انگلستان (DFT) قانون هایی را به تولیدکنندگان خودرو های بدون سرنشین ابلاغ کرده.طبق این قانون، تمامی خودروهای خودران تست شده، باید یک راننده پشت فرمان داشته باشند. افرادی که به عنوان تست کننده ی خودرو در پشت خودرو قرار می گیرند باید گواهینامه ی مخصوص و درک کاملی از تکنولوژی خودران خودرو داشته باشند.اگرچه افرادی که این خودروها را تست می کنند، صرفا برای کنترل خودرو در مواقع اضطراری داخل ماشین هستند اما دولت انگلستان، خودروسازان را ملزم به بیمه کردن خودرو و رانندگان کرده است و از خودروسازان خواسته شده تا شهروندان و سازمان های اجرایی شهری را از تست خودرو در شهر مطلع کنند.همچنین دولت انگلستان اعلام کرده که خودروهای تست شده بایستی از تمامی قوانین رانندگی در شهری که تست می شوند، تبعیت کنند. تمامی خودروها بایستی مجهز به یک جعبه سیاه هم باشند تا در موقع تصادف بتوان اطلاعات مربوط به شرایط تصادف را استخراج کرد.

مزیت خودرو های بدون راننده برای افراد کم توان

تحقیقات انجام شده توسط SMMT (انجمن تولیدکنندگان و بازرگانان وسایل نقلیه) نشان می دهد که 6 نفر از هر 10 فرد کم توان می توانند از تکنولوژی تمام خودران استفاده کننده و این برگ برنده این خودرو ها محسوب میشود.

 

مشکلات پیش روی خودران ها

اگرچه خودروسازان ادعا کرده اند که سیستم های خودران آن ها بدون هیچ ایرادی و تحت هر شرایطی عمل خواهد کرد اما همه می دانیم سیستم های خودران درست مثل انسان ها امکان خطا دارند.گرچه این خودرو ها درصد زیادی از انواع خسارت های تصادفی را کاهش میدهند.محققان کمیته ی تکنولوژی و علوم مجلس اعیان بریتانیا عنوان کرده اند که اعتماد بیش از حد به تکنولوژی خودران می تواند باعث کاهش سرعت واکشن رانندگان برای باز پس گیری کنترل خودرو در شرایط اضطراری شود.

خودرو بدون سرنشین.jpg2

زیرساخت های شهری چه تغییراتی میکنند

جاده های باریک بین شهری در برخی مناطق، از جمله عواملی است که می تواند برای سیستم خودران خودرو تهدید ایجاد کند و در صورتی که خطوط کناری جاده وجود نداشته باشند و یا به هر دلیلی از بین رفته باشند، تشخیص مسیر برای سیستم خودران خودرو بسیار دشوار خواهد بود. بسیاری از این جاده ها دوطرفه بوده و حداکثر سرعت مجاز در آن ها بین 95 تا 100 کیلومتر در ساعت است. سوال اصلی این است که آیا خودروهای خودران در صورت حرکت با این سرعت، قادر به کنترل شرایط غیر منتظره نظیر سبقت ممنوع توسط راننده ی دیگر و یا اتفاقاتی از این دست خواهند بود؟ تمامی این سناریوها باید قبل از ورود خودروهای کاملا خودران به جاده ها، بررسی شوند تا پاسخ مناسبی برای آن ها طراحی و عملیاتی شود.

یکی از فاکتورهای مهم و اثر گذار در فناوری خودروهای خودران، محیط اطراف این خودروها است. یک خودروی خودران با تمامی امکانات و تجهیزات نظیر دوربین ها، سنسورها و رادارها، نیازمند شرایط جاده ای مناسب با علایم دقیق است تا  به عملکرد مورد نظر دست یابد. به همین دلیل تمامی جاده ها و خیابان ها نیازمند نگهداری مناسب هستند چرا که خطوط استفاده شده در آن ها ممکن است به دلیل تردد و یا بارش زیاد از بین برود و یا تابلوهای راهنما به دلیل تصادف، خرابکاری و یا شرایط جوی آسیب ببینند. آسیب دیدن تابلوهای راهنما و یا از بین رفتن خطوط جاده ها از جمله عوامل محیطی هستند که می توانند روی کارایی سیستم خودران خودرو تاثیر منفی داشته باشند.

 

 

 

 

ارسال دیدگاه
دیدگاه مشتریان (0)
عضویت در کانال تلگرام
واحد فروش 02186127198-02186127184-02186127180-02186128396