منوی سایت
header-pic

تحلیل پیشرانه 8 سیلندر AMG کد 63

این پیشرانه 4 لیتری V8 که در تمامی مدل ها سری 63 بکار رفته یک تحول در صنعت خودروسازی است. مرسدس AMG GT در سال ۲۰۱۴ رونمایی شد و  آلمانی‌ها از یک پیشرانه جدید نیز روی آن نصب کرده بودند. پیشرانه ۴.۰ لیتری خورجینی هشت سیلندر مرسدس AMG مجهز به توربوشارژر دوگانه و با کدهای ساخت داخلی M176 ،M177 و M178، جایگزین پیشرانه قبلی ۵.۵ لیتری خورجینی هشت سیلندر شد. در آخر روند کاهش اندازه در خودروهای اسپرت مرسدس بنز برای این شرکت به وجود آمد.  این پیشرانه در بزرگ‌ترین مرحله پیشرفت تا ۵۱۰ اسب بخار قدرت دارد  در حالی که این میزان تا ۶۳۹ اسب بخار نیز میتواند برورد، مانند نسخه چهاردر کوپه مرسدس AMG GT 63 S. چهار سال پس از معرفی آن، پیشرانه هشت سیلندر به عنوان سیستم محرکه مناسبی برای مدل‌های 63 در میان محصولات مرسدس بنز AMG محسوب میشود. در نسخه‌های تیون‌نشده، مرسدس بنز پیشرانه‌هایی نیز ارائه می‌دهد که خیلی معروف نمیباشند. این پیشرانه‌ها کمی ارزان هستند و از غیرفعال کردن سیلندرها برای کم مصرف سدن بنزین استفاده میکنند.

جزئیات پیشرانه جدید مرسدس بنز

شباهت زیادی پیشرانه خورجینی هشت سیلندر مرسدس AMG از لحاظ فنی  به پیشرانه‌های چهار سیلندر سری M133 (از سال ۲۰۱۳ در A۴۵ مورد استفاده قرار می‌گیرد) دارد. توضیح ساده این است که  دو عدد از این چهار سیلندر گرفته شده و به یک کارتر کوچک تغییر کرده اند. پیشرانه مرسدس AMG و مدل چهار سیلندر دارای حجم ۳۹۸۲ سی‌سی، قطر یکسان (۸۳ میلی‌متر)، فاصله سیلندر‌ (۹۰ میلی‌متر) و طول کورس یکسان (۹۲ میلی‌متر) هستند. نسبت تراکم نسبت به نسخه M133 بیشتر شده است، در حالی که پیشرانه چهار سیلندر کوچک با نسبت ۸.۶: ۱متراکم می‌شود ولی نسخه خورجینی هشت سیلندر بی‌توربو با نسبت ۱۰.۵: ۱ کار می‌کند. مرسدس بنز از آلومینیوم آلیاژی برای ساخت پیستون پیشرانه V8 خود استفاده می‌کند. وزن کم‌‌تر آن‌ها ممان اینرسی کوچک‌تری نسبت به پیستون‌های معمولی فولادی ایجاد می‌کند به همین خاطر که پیشرانه بیش‌تر دور میگیرد و فشار کمتری به شاتون‌ وارد میشود.

موتور جدید مرسدس بنز

کارخانه بنز با بهره بردن از تکنولوژی نانواسلاید (Nanoslide) برای کم کردن اصطکاک بین پیستون‌ها و سیلندرها، دیواره‌های سیلندر را با یک لایه بسیار نازک (۰.۱۰ تا ۰.۱۵ میلی‌متر) از آهن و کربن پوشانده است. پس از آن سیلندر صاف خواهد شد تا سطحی نزدیک به سطح آینه‌ای ایجاد شود. کارتر آلومینیومی پیشرانه از طریق ریخته‌گری ماسه‌ای تولید می‌شود و می‌تواند فشاری تا ۱۳۰ بار را تحمل کند و هیچ آسیبی بهش وارد نمیشود.اصلا تسمه‌ دندانه‌داری برای انتقال حرکت وجود ندارد و چهار میل‌بادامک قابل‌تنظیم از طریق زنجیر تایمینگ کارمیکنند. در نسخه M178 از نوعی پمپ آب (واتر پمپ) استفاده می‌شود که مایع خنک‌کننده را در داخل بلوک سیلندر با اندازه ۴۲۰ لیتر بر دقیقه تزریق میکند.

کامیون خودران

این پیشرانه جدید مرسدس 2 عدد توربو شارژ دارد مشخصه اصلی این مدل مکان قرارگیری توربوشارژرها میباشد قرارگیری در داخل مقطع وی-شکل. به این معنی که توربوشارژرها در خارج از قسمت V سیلندر‌ها نصب نمی‌شوند و دقیقا بین دو سطح قرار دارند. اینو این نخستین پیشرانه مرسدس بنز با چنین ترتیبی است. چنین موقعیتی برای نصب توربوشارژر، همراه با دریچه‌های منحرف‌کننده قابل تنظیم الکترونیکی بسیار تاضیر زیادی بر جوابگویی پیشرانه دارد چون هوای تازه و فشرده تنها یک مسیر کوتاه برای رسیدن به سوپاپ‌های ورودی طی میکند. گاز خروجی نیز به سرعت به سمت توربین‌های سوپرشارژر می‌رود تا سرعت آن‌ها را به بیش‌ترین مقدار ممکن افزایش دهد. موقعیت نصب جدید، هیچ گونه مشکلاتی حرارتی برای پیشرانه به همراه نمی‌آورد. وجود اینترکولر تضمین می‌کند که هوا تا ۱۴۰ درجه سانتی‌گراد گرم شود و به دلیل فشرده‌سازی می‌تواند با حداکثر دمای ۲۵ درجه سانتی‌گراد به محفظه احتراق برسد و تمام این توضیحات حاکی از آن دارد که این پیشرانه یک شاهکار است.

 

ارسال دیدگاه
دیدگاه مشتریان (0)
عضویت در کانال تلگرام
واحد فروش 02186127198-02186127184-02186127180-02186128396