منوی سایت
header-pic

بهترین خبر برای صنعت خودرو سازی ایران تولید سایپا رهام

رهام  فقط  خودرویی جدید از خودروسازان داخلی نیست و نتیجه‌ی ۶ سال طراحی و توسعه‌ی پلتفرم خودرو در سایپا میباشد.طی سالیان صنعت خودروسازی ایران، هیچ وقت  خودروسازان داخلی در شرایط مشابهی با دهه‌ی اخیر و به خصوص چند سال گذشته را تجربه نکرده‌اند. عوامل زیادی در عقب‌ماندگی خودروسازان کشور تاثیر داشته که به اعتقاد برخی ها رقابتی برای ورود محصولات متنوع با قیمت معقول به بازار برای ایجاد تلاش بیشتر برای خودروسازان جهت افزایش توانایی خود و کسب سهم بیشتری از بازار در کنار عواملی مانند عدم توجه به پتانسیل‌های داخلی و توانایی‌های علمی کشور برای توسعه و تولید فناوری‌های مدرن خودرویی، از جمله مواردی محسوب می‌شودبه حساب می آید که باعث ناامیدی مردم از این صنعت شده .عقب‌ماندگی و ضعف‌های   مشخص و بزرگ خودروسازان بر کسی پوشیده نیست، این موضوع در کنار خروج بسیار از شرکای اصلی خودروسازان داخلی باعث شده است تا درصد زیادی از مردم و حتی عده‌ای از کارشناسان از حذف صنعت خودروسازی در کشور سخن گویند و هیچ آینده‌ی روشنی برای آن پیشبینی نکنند. بازار خودروی ایران طی سال‌های گذشته همواره تشنه‌ی محصولات جدید بوده است؛ عطشی که خودروسازان داخلی توانایی پاسخ‌گویی به آن را نداشتند؛ ورود برند‌های کمتر شناخته شده‌ی چینی و آمار فروش بسیار زیاد آن ها این حرف را به نمایش میگذارد.

رهام با طراحی پویا و زیبا نظرات را جلب کرد

خودرو  رهام کمتر از یک ماه گذشته و در نمایشگاه خودروی شیراز رونمایی شد. خودروی سدان کامپکتی که از طراحی زیبا و خوبی  برخرود ار است. سایپا پیش از این برای گسترش سبد محصولات خود اقدام به معرفی و عرضه‌ی خودروهایی مانند تیبا، کوئیک و ساینا کرده بود؛ با این حال هیچ یک از این خودروها به واسطه‌ی طراحی ضعیف و نه چندان دلچسب در کنار مشخصات فنی پایین، نظرات را جلب نکردنند. نکته‌ی بسیار مثبت و بزرگ در مورد این خودرو، زبان طراحی، مشخصات فنی یا کلاس خودرو هرگز نمیباشد. رهام نتیجه‌ی اولین پلتفرم داخلی خودروبه حساب می آید  که طی ۶ سال گذشته سایپا مشغول توسعه‌ی آن بوده.

توسعه پلتفرم داخلی مهم ترین اصل در خودروسازی

بمدیران سایپا ادعا کرده اند  بخش تحقیق و توسعه‌ی سایپا یکی از نقاط قوت پلتفرم این  کارخانه ، تکامل آن پس از نیازسنجی از بازار و مشتریان بوده‌ . سایپا با بررسی بازار و سلایق مشتریان اقدام به توسعه‌ی این پلتفرم کرده است تا نتیجه‌ی خروجی خودروهایی برای تأمین تمامی نیازهای کاربران ایرانی باشد.در دنیای مدرن خودروسازی امکان طراحی و تولید تمام بخش‌های یک خودرو توسط خودروسازان نیست. سایپا نیز خوشبختانه با فهمیدن این موضوع، در طراحی پلتفرم با تشکیل یک مثلث تشکیل شده از سه ضلع سایپا، طراح خارجی و تامین‌کننده‌ی داخلی، اقدام به افزایش توانایی و دانش برخی از تأمین‌کنندگان خود کرده است تا با پیشرفت این بخش از خودروسازی داخلی، دیگر نیازی به تامین قطعاتی مانند فرمان برقی، ماژول‌های کنترلی و سنسور‌های خودرو از شرکت‌های خارجی نباشد و تولیدکنندگان در داخلی کشور دانش و توانایی ساخت آن‌ها را به دست بیاورند.ارتقا پلتفرم، اصلی‌ترین بخش مورد نیاز برای تولید خودروهایی متنوع با هزینه‌ی ساخت اندک استهنوز بخش‌هایی مانند پیشرانه و جعبه‌دنده از ضعف‌های اصلی صنعت خودروسازی کشور است که با توجه به ظرفیت کم بازار داخلی و هزینه‌بر بودن این قطعات، در کنار طراحی پلتفرم، سایپا صرفا به بخش پکیجینگ و نیازسنجی جهت تأمین از سایر شرکت‌ها پرداخته است.

saipa-roham-2

سایپا در حال تولید خودرو های متنوع با پلتفرم sp 100

این کارخانه میخواهد چند خودروی مختلف بروی این پلتفرم تولید کند سایپا در نظر دارد به واسطه‌ی پلتفرم SP100 خودروهایی در کلاس سدان (رهام)، هاچ‌بک، کراس‌اوور، وانت و MPV را تولید و به بازار عرضه کند. با توجه به ماهیت پلتفرم SP100، در کنار نهایی‌سازی رهام، طراحی و انجام مراحل لازم برای تامین و تولید بخش‌های مختلف سایر خودروهای این پلتفرم نیز هم‌اکنون در حال انجام است. یکی از نکات قابل توجه در خصوص توانایی بخش خودروسازی کشور، طراحی بدنه‌ی رهام است که به‌صورت کامل توسط مرکز طراحی سایپا انجام شده است که نشان می‌دهد در صورت توجه به پتانسیل‌های موجود، می‌توان نتایج بسیار عالی کسب کرد.مدیران این شرکت گفته اند سایپا این شرکت با توجه به حساسیت‌های فعلی بازار در بخش کیفیت خودروها، سعی بر ارتقاء کیفیت رهام دارند و به همین دلیل خود را برای آغاز فروش این خودرو در بهمن‌ماه سال جاری آماده می‌کند.امیدواریم سایپا روند خوب تحقیق و توسعه‌ی خود را متوقف نکند و با هدف تحول در روند کاری و سبد محصولات خود، به توسعه‌ی محصولات مختلف روی این پلتفرم و عرضه‌ی آن‌ها به بازار بپردازد و بسیاری از خودروهای قدیمی با عملکرد ضعیف را از دور خارج کند.
ارسال دیدگاه
دیدگاه مشتریان (0)
عضویت در کانال تلگرام
واحد فروش 02186127198-02186127184-02186127180-02186128396